mieszkania Lublin

Eksperci rynku kredytowego potwierdzają, że kredyt hipoteczny na mieszkanie zaciągnęło już ponad 4 miliony Polaków. I chociaż coraz więcej osób stać na to, by nieruchomości nabywać za gotówkę, to ten produkt oferowany przez instytucje bankowe nadal cieszy się ogromną popularnością. Sprawdź, jak zaciągnąć kredyt hipoteczny i jakie warunki stawiają banki?

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden ze zobowiązań, jakie zaciąga się z uwzględnieniem konkretnego celu, na którego realizację przeznaczane są środki uzyskane w ramach finansowego wsparcia ze strony banku. Kredyt hipoteczny można zaciągać na zakup mieszkania, domu, lokalu usługowego czy każdej innej nieruchomości.

Banki udzielają tego rodzaju zobowiązanie na długi czas i wysokie kwoty. Średnia wartość kredytu hipotecznego w Polsce to 350 000 złotych, a kredytobiorcy spłacają takie zobowiązanie przeciętnie przez 13 lat. Tak naprawdę jest to jedyny produkt banku, który umożliwia uzyskanie środków na zakup mieszkania. Oczywiście alternatywą może być kredyt na dowolny cel, natomiast ten przydaje się jedynie w sytuacji, kiedy kredytobiorcy brakuje tylko niewielka suma pieniędzy, by kupić nieruchomość.

Warunki uzyskania kredytu hipotecznego

Wszystkie banki weryfikują wiarygodność i wypłacalność potencjalnych klientów, przez co minimalizują ryzyko kredytowe. Nie ma znaczenia, czy celem kredytobiorcy są mieszkania w Lublinie, a może lokal usługowy w Szczecinie. Bez względu na rodzaj nieruchomości oraz rejon Polski, każdy, kto stara się o kredyt hipoteczny, musi wykazywać odpowiednią zdolność kredytową. Na taką wpływają osiągane dochody, comiesięczne koszty czy też historia kredytowa. Pod uwagę brany jest również wkład własny. Dzisiaj kredytobiorcy muszą wnieść minimum 20% wartości całego zobowiązania, by kredyt w ogóle mógł zostać udzielony i to bez względu na rodzaj mieszkania. Lublin, Częstochowa, Zamość, Warszawa – w każdym mieście Polski warunki udzielania kredytu hipotecznego są identyczne.

Dobry kredyt hipoteczny – jak go znaleźć?

Chociaż kredyty hipoteczne muszą być udzielane zgodnie z przepisami polskiego prawa oraz normami tzw. Rekomendacji S, to jednak każda instytucja bankowa prowadzi także własną politykę kredytową. Oznacza to, że oferuje inne oprocentowanie, marżę, koszty około kredytowe. Właśnie dlatego warto porównać co najmniej kilka propozycji różnych banków, a w tym celu przyda się ranking najlepszych kredytów hipotecznych. Bez problemu można je znaleźć w sieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here