Kredyt hipoteczny

Swego czasu sporo ludzi bało się kredytów hipotecznych. Były one kojarzone z olbrzymimi pożyczkami branymi na bardzo długie lata i choć akurat pod tym względem niewiele się zmieniło, zmienił się jednak sposób traktowania tych długoletnich zobowiązań. Dziś są one swego rodzaju normą. Nikogo nie dziwią kredyty brane na dziesięć, dwadzieścia czy nawet trzydzieści lat, bo jeśli komuś zależy na wybudowaniu domu za milion czy dwa miliony złotych, logiczne jest to, że nie zdoła on zrealizować swojego celu za pożyczkę na rok czy dwa lata. Trzeba natomiast myśleć przyszłościowo.

Dla większości osób bardziej opłacalne okażą się kredyty hipoteczne BNP Paribas Bank Polska niżeli np. samodzielne powolne odkładanie pieniędzy na nowe mieszkanie. Takie pieniądze można bowiem odkładać bez końca, bo w życiu bez przerwy dochodzi do różnych nieprzewidzianych wydatków, które zmuszają do regularnego pozbywania się tych wszystkich odłożonych pieniążków. A jeśli ma się kredyt, to czy się tego chce czy nie, trzeba go spłacać. Wtedy jakoś lepiej zarządza się budżetem i doprowadza się do tego, że każdego miesiąca generuje się większą kwotę, pozwalającą na uiszczenie kolejnej raty pożyczki.

Różne metody finansowania nieruchomości

Mimo wszystkich swoich zalet kredyt hipoteczny nigdy nie jest jedynym wyjściem z sytuacji. Jeżeli więc ktoś waha się nad jego zaciągnięciem, dobrze będzie, jeśli sprawdzi sobie równocześnie różne inne metody finansowania nieruchomości, a następnie oceni ich przydatność i wartość względem swojej indywidualnej sytuacji. To, że coś powszechnie uchodzi za dobre, nie oznacza jeszcze, że będzie to dobre dla każdego. Decyzja o wzięciu kredytu hipotecznego powinna być decyzją poważnie przemyślaną. Na pewno nikt nie może jej podejmować w przypływie chwili, pod wpływem nagle przeczytanego artykułu na temat takich pożyczek czy w ramach reakcji na rozmowę przeprowadzoną z przedstawicielem banku. Jeżeli rzeczywiście odbyło się taką rozmowę, warto po niej wrócić sobie na spokojnie do domu i raz jeszcze nad wszystkim się zastanowić. Nie ma bowiem rozwiązań uniwersalnych. Człowiek sam musi więc zadecydować, czy dana forma finansowania nieruchomości rzeczywiście sprawdzi się najlepiej w tej sytuacji, w jakiej on właśnie się znalazł.

Jasne i ciemne oblicze hipoteki

Do kredytów hipotecznych bardzo często nie zachęcają natomiast artykuły na ich temat, wynajdowane w Internecie. Wielokrotnie powtarza się w nich krótka adnotacja, jakoby hipoteka była najtańszym albo też najmniej wartościowym pieniądzem na rynku. Co to oznacza w praktyce? Otóż kredyt hipoteczny w banku BNP Paribas na ogół będzie nisko oprocentowany. W jego przypadku to oprocentowanie może wynieść zaledwie pięć czy sześć procent, o ile oczywiście sprawa tyczy się kredytu zaciąganego na dłuższy czas, czyli np. na dziesięć czy dwadzieścia lat. Pod tym względem wygląda to naprawdę atrakcyjnie. Aby jednak teoria stała się rzeczywistością, klient sam musi spełnić kilka kluczowych warunków. Przede wszystkim powinien posiadać ok. 20% wkładu własnego, powinien mieć dobrą sytuację finansową oraz oczywiście zdolność kredytową. Bank na pewno zainteresuje się też samą nieruchomością. Jeżeli i z nią wszystko będzie w porządku, najprawdopodobniej zaproponuje klientowi niskie oprocentowanie jego nowego kredytu.

To było właśnie to jasne oblicze hipoteki, jednakże ciemna strona również istnieje. Oprocentowanie osiągające wartość sześciu procent nie jest żadną ściemą czy zmyłką, jednakże to, czy utrzyma się ono przez cały czas trwania umowy kredytowej, zależy już od paru czynników. Zależy od tego, czy klient od samego początku do samego końca będzie przestrzegać ustalonego harmonogramu płatności ratalnych. Kiedy więc sytuacja może ulec zmianie? Ano wtedy, gdy np. klient postanowi spłacić swój kredyt szybciej albo przesunie termin wybranej raty. Takich rzeczy nie powinno się robić, a przynajmniej nie przed wcześniejszym przeanalizowaniem, czy dana decyzja nie zmieni przypadkiem warunków umowy i nie zmieni przede wszystkim oprocentowania kredytu. Zawsze lepiej dmuchać na zimne. Coraz częściej banki rzeczywiście starają się iść klientom pod tym względem na rękę, ale nie można tego zakładać z góry, by przypadkiem się nie sparzyć.

Za i przeciw

Każdy, kto czyta ten tekst, w głębi duszy najprawdopodobniej sam już wie, czy weźmie kredyt hipoteczny, czy może jednak poprzestanie na czytaniu o pożyczkach albo zdecyduje się na innych produkt bankowy. Ważne jest jednak to, by potrafić zrezygnować z czegoś, co okazuje się nie do końca opłacalne. Warto też mieć jakieś pojęcie na temat różnych opcji kredytowych. Częściowo, w dość dużym skrócie, opisuje je strona https://www.bankier.pl/smart/wizytowka/bnp-paribas-bank-polska/kredyty-hipoteczne, na której zawarto informacje na temat produktów banku BNP Paribas. Bank zawsze można jednak zmienić. Jeżeli ten, w którym się jest, nie oferuje niczego ciekawego, warto jak najbardziej pójść do konkurencji. Można też korzystać z usług różnych banków. Prawo tego nie zabrania, więc coraz więcej osób tak właśnie robi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here