Oświetlenie do przedpokoju

Wybór systemu oświetleniowego nie jest zadaniem łatwym, niezależnie o jakim pomieszczeniu mowa. Kuchnia, łazienka, jadalnia, salon i sypialnia są równie wymagające w trakcie aranżacji i wykańczania, co korytarz i przedpokój. W tekście poniżej skupiamy się na tym ostatnim pomieszczeniu, niestety często niesłusznie ignorowanym w trakcie planowania i aranżacji mieszkania. Tymczasem, przedpokój by był dostatecznie oświetlony powinien być wyposażony w odpowiednio dobrane systemy oświetleniowe – zarówno sufitowe, jak i dodatkowe. Poniżej przedstawiamy najczęściej dobierane i najbardziej przydatne systemy oświetlenia do przedpokoju oraz doradzamy w zakresie ich wyboru i miejsca montażu. 

Oświetlenie sufitowe w przedpokoju 

Przedpokój to pomieszczenie o charakterze przede wszystkim praktycznym. Nie spędzamy w przedpokoju czasu wolnego, a jedynie rozbieramy się z odzieży wierzchniej i obuwia wchodząc i wychodząc. Często, przedpokój jest pomieszczeniem, przez które wydostajesz się na klatkę schodową lub na zewnątrz budynku. Jednocześnie, przedpokoje są zazwyczaj pozbawione okien, a tym samym – dostępu do naturalnego źródła światła. 

Dlatego wybierając system oświetleniowy do przedpokoju, warto rozpocząć od oświetlenia głównego, czyli sufitowego. Polecamy zainteresować się przede wszystkim dwoma głównymi typami oświetlenia: plafonami oraz lampami kilkupunktowymi. Oba rozwiązania mają swoje ewidentne zalety, które sprawdzą w czasie korzystania z przedpokoju. 

Plafony to lampy w okrągłej obudowie, przeznaczone do wieszania na suficie. Często są dużych rozmiarów, a ich średnica może wynosić nawet ponad 30-40 cm. Wybierając plafon, warto zwrócić uwagę na jego moc, która przekłada się na intensywność świecenia. Zaletą, o której warto wspomnieć, jest wysoki poziom rozpraszania światła. Dzięki temu dociera ono do zakamarków, a użytkowanie przedpokoju będzie wygodne i łatwe. 

Rozwiązaniem alternatywnym względem plafonów są lampy z kilkoma źródłami światła. Choć gorzej radzą sobie z jego rozpraszaniem, to jednak mają unikatowe zalety. Przede wszystkim – możesz regulować ustawienie obudowy poszczególnych gniazdek, a tym samym decydować, w którym kierunku będą świecić. Przykładowo, jedno źródło możesz nakierować na wieszak z ubraniami, inne na szafkę z butami, inne na lustro lub drzwi wyjściowe.

Oświetlenie dodatkowe do przedpokoju 

W przedpokojach niezastąpione okazują się także dodatkowe źródła światła. Zwiększą ogólną jasność pomieszczenia oraz pomogą w sprawnym ubieraniu i rozbieraniu się. Jakie systemy oświetleniowe warto rozważyć? Przede wszystkim kinkiety, tworzące rozbudowaną gamę produktów. Popularne są kinkiety stylizowane na reflektory, które możesz wykorzystać także jako oświetlenie punktowe. Kinkiety takie mogą składać się z kilku – dwóch, trzech lub nawet więcej – modułów z osobnymi żarówkami.

Kinkiety na wysięgniku to rozwiązanie wysoce praktyczne i chętnie wybierane. Ich użyteczność wynika z konstrukcji, w której znajduje się wysięgnik, zakończony gniazdkiem z żarówką. Warto polecić zwłaszcza kinkiety z wysięgnikami harmonijkowymi, bądź z wysięgnikami elastycznymi. Możesz swobodnie manipulować ich ustawieniem, dostosowując do akurat wykonywanej czynności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here