Oświetlenie do twojego akwarium

Oświetlenie pełni ważne funkcje w każdym akwarium. Z jednej strony, oświetlenie pozwala podziwiać podwodne królestwo, podświetlając wszystkie zamieszkujące go stworzenia i obiekty. Z drugiej – oświetlenie ma wpływ na cykl życiowy roślin i zwierząt. Jeśli zależy ci na wyborze oświetlenia, które będzie współgrać z twoim akwarium, poniżej udzielamy kilku porad w tym temacie.

Oświetlenie a rozmiary zbiornika wodnego

Wybierając oświetlenie, należy wziąć pod uwagę kilka najważniejszych spraw. Przede wszystkim – istotna jest wielkość zbiornika wodnego, a szczególnie jego wysokość. Ponadto, znaczenie ma rodzaj roślin, które hodujesz w swoim akwarium. Na koniec warto też wspomnieć o kryteriach dekoracyjnych – oświetlenie ma czynić akwarium bardziej atrakcyjnym wizualnie.

Oświetlenie może mieć różną formę – znajdziesz zarówno żarówki UV, jak i oświetlenie LED. To ostatnie zyskuje na popularności – pozwala na emisję światła o bardzo intensywnym zabarwieniu kolorystycznym, które upiększy twój podwodny świat. Wybierając moc oświetlenia, warto dobrać ją do objętości i rozmiaru akwarium – im jest ono większe, tym więcej światła będzie potrzebować.

Ponadto, oświetlenie powinno być tym intensywniejsze, im wyższe jest akwarium. Dlaczego? Powód jest prosty – chodzi o dostęp roślin do światła. Rośliny potrzebują światła do przeprowadzenia procesów fotosyntezy, dlatego należy zagwarantować im dostęp do wystarczająco mocnego źródła. Odpowiednio dobrane oświetlenie może pozytywnie wpłynąć na rozwój podwodnej flory w twoim zbiorniku, a tym samym – przełożyć się na jakość wody, poziom stężenia tlenu oraz jej inne parametry.

Oświetlenie w pokrywach do akwarium – i inne polecane rozwiązania

Oświetlenie jest często montowane w pokrywach do akwarium. Inni natomiast decydują się na zakup specjalnych lamp, które nadają się do montażu poniżej poziomu wody. Niezależnie od wyboru, warto zwrócić uwagę czy dane oświetlenie jest stabilne i wystarczająco intensywne.

By mieć pewność, że oświetlenie wytrzyma długi okres, warto wybierać lampki opatrzone symbolem IP 65 – oznaczającym wysoki poziom szczelności. Lampki takie są odporne na szkodliwe oddziaływania – pyłki, wilgoć oraz inne. Dzięki temu można stosować je w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników wodnych, bez obaw, że będą stanowić dla nich źródło zagrożenia.  

Do zamontowania poniżej poziomu wody, należy wybierać lampki o jeszcze wyższym poziomie szczelności – dochodzącym do IP68. Taka klasa szczelności gwarantuje całkowitą odporność na działanie wody.

Montując oświetlenie, warto też wybrać miejsce, które pozwoli na swobodne odprowadzanie ciepła emitowanego przez daną lampkę. Polecamy pod tym względem oświetlenie do akwarium marki Aquael, które po zamontowaniu w odpowiedniej odległości od obudowy pozwala zachować optymalne warunki. Montując oświetlenie w obudowie, warto zawsze upewnić się, czy posiada ona otwór wentylacyjny, pozwalający na swobodną cyrkulację powietrza, wilgoci i ciepła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here