Wszystko o meblach

Meble są sprzętami, dzięki którym możemy nadać naszemu mieszkaniu charakteru. Bowiem oprócz cech użytkowych, posiadają także walory dekoracyjne i reprezentacyjne. W zależności od tego, jaki styl i rodzaj mebli wybierzemy, by zaaranżować wnętrza, meble pomogą wyrazić nasz styl i sposób bycia. Niejednokrotnie są także podstawą do zaprezentowania statusu materialnego. Dzięki nim możemy łatwo wyróżnić nasze mieszkanie spośród innych i wzbudzić zachwyt wśród odwiedzających nas znajomych.
Rodzaje mebli
Mimo, że wciąż pojawia się wiele nowych rodzajów elementów wyposażenia domowego, możemy wyróżnić meble podstawowe ze względu na ich funkcje lub przeznaczenie. Według sposobu użytkowania będą to meble:
1) do siedzenia – są to na przykład krzesła i fotele,
2) do leżenia i wypoczynku – możemy tutaj zaliczyć leżanki i łóżka,
3) do pracy i spożywania codziennych posiłków – tutaj zaliczymy meble takie jak stoły i biurka,
4) do przechowywania przedmiotów, ubrań – są to na przykład szafy, szafki i komody
5) wielofunkcyjne – takie jak popularna niegdyś meblościanka
6) uzupełniające i pomocnicze – tutaj możemy zaliczyć podnóżek, bądź kwietnik
Polskie meble
Zazwyczaj polskie meble kojarzą się nam z meblami starymi. Często nie pasują do naszego gustu i z wielką chęcią zobaczylibyśmy je na osiedlowym śmietniku. Jednak dzisiaj ze względu na trend upcyklingu stare meble mogą odzyskać dawny blask i znów stać się zjawiskowymi ozdobami w naszych domach. W ostatnim czasie w Internecie, w czasopismach i w telewizji natrafić można na mnóstwo poradników o tym, w jaki sposób odnowić stare meble. To jest szansa dla starych mebli, by na powrót stały się piękne. Renowacja dla niektórych może wydawać się rzeczą trudną i niezwykle kosztowną. Nic bardziej mylnego. Zaletą odnawiania mebli, prócz jej stosunkowo prostej formy, jest właśnie niska cena. Za taki łatwy zabieg, oczywiście wykonany samodzielnie zapłacimy kwoty rzędu kilku, kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Jeżeli nie mamy więc bardzo obszernego portfela i nasz budżet jest ograniczony warto pomyśleć nad odnowieniem mebli. Wystarczy trochę chęci i wyobraźni, by cieszyć się niemalże nowym meblem.
Zaś jeżeli chodzi o meble nowe pochodzące z naszego kraju, śmiało mogą one konkurować z zachodnim designem. Wielokrotnie udowadniają nam, że mogą być piękne i pomysłowe. Nic dziwnego, bowiem Polska przez niektórych uważana jest za meblarską potęgę. Według danych Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli Polska jest czwartym na świecie eksporterem mebli. Naszemu krajowi udaje się osiągnąć tak wysoką pozycję, zaraz za meblarskim podium ze względu na dobrą jakość produkowanych mebli, a także na niskie ceny i konkurencyjność. Produkcja jest skoncentrowana głównie na meblach o nowoczesnej stylistyce.
Trendy na rynku meblarskim – co jest dzisiaj modne?
W przypadku trendów występujących na rynku meblarskim nie ma dużej rewolucji w stosunku do poprzednich okresów. Można wyróżnić jednak kilka trendów, które z biegiem czasu będą się umacniały:
Trend 1 – Prócz prostych i kanciastych mebli w polskich salonach zaczynają pojawiać się meble o obłych kształtach. Jak wyglądają takie meble? Są to przedmioty charakteryzujące się kształtem podłużnym i zaokrąglonym. Opisać je można przymiotnikiem walcowate.
Trend 2 – Urządzając mieszkanie, na pewno spotkamy się z problemem wyboru odpowiedniej sofy. Oprócz funkcjonalności, czyli wygody i spełniania pożądanych przez nas funkcji, musi – z racji swojego położenia – także wyglądać. W tym roku wśród sof skórzanych królować będą odcienie ciepłe. Mamy tutaj na myśli kolory takie jak: brąz, beż, karmel oraz ciemniejsze wyglądem zbliżonym do tabliczki czekolady. Jeżeli zaś chodzi o te wykonane z materiału, chcąc kupić modną sofę musimy wybrać taką z ciemnymi, aksamitnymi obiciami.
Trend 3 – Obserwuje się również ciągły trend na meble wykonane z litego drewna. Szczególnie, z myślą o modnych salonach pożądane są meble wykonane z eleganckiego ciemnego drewna jak orzech, czy heban.
Trend 4 – Łączenie z pozoru niepasujących do siebie materiałów jest kolejnym trendem, który muszą wziąć pod uwagę projektanci mebli. Klienci bowiem coraz częściej decydują się zaszaleć przy aranżacji wnętrz. W cenie jest oryginalność i nietuzinkowość. Z myślą o wyrażeniu siebie, szukają niebanalnych rozwiązań.
Trend 5 – Elementy wystroju wnętrz wykonane ręcznie. Będzie królowało również handmade. Gdy wykonamy coś samodzielnie, możemy mieć pewność że będzie to rzecz jedyna i niepowtarzalna. W dobie mało zróżnicowanej oferty prezentowanej przez sklepy meblowe, będzie to zdecydowanie coś zjawiskowego i przyciągającego wzrok.
Trend 6 – Meble kompaktowe i modułowe. W mieszkaniach o niewielkim metrażu ważne jest, by meble nie tylko cechowały się określonym i wymaganym przez klientów wyglądem, lecz także by posiadały możliwość łączenia wielu funkcji.
Wszystkie te trendy pokazują nieustanną zmienność branży, jaką jest produkcja i sprzedaż mebli. Polscy producenci elementów wyposażenia wnętrz przy planowaniu następnych kolekcji muszą brać je pod uwagę, by nadal cieszyć się uznaniem i dużą popularnością.
Podsumowanie
Polskie meble cieszą się niebywałą popularnością, zarówno te stare, jak i nowe. Stare meble niejednokrotnie wykonane są z dobrej jakości materiałów, takich jak drewno. Warto więc zamiast je wyrzucać, pomyśleć nad ich odnowieniem. Istnieją bowiem sposoby na proste i szybkie nadanie nowego blasku starym meblom. Niejednokrotnie wystarczy nam nawet do tego papier ścierny oraz farba lub lakier. Internetowe poradniki dostępne w formie video, czy nawet telewizyjne programy pokazują nam, że żeby stać się właścicielem wyjątkowego i designerskiego mebla wystarczy tylko chcieć.
Natomiast nowe meble wyprodukowane w Polsce są uważane za dobre jakościowo i konkurencyjne względem tych wyprodukowanych w innych krajach. Ponadto meble stworzone przez młodych i zdolnych projektantów cechują się nowoczesnym wzornictwem. Dla wszystkich tych, którzy szukają niebanalnych rozwiązań, zakupienie takich mebli będzie dobrym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here