Drewno towarzyszy człowiekowi od tysięcy lat. Dawniej było jednym z podstawowych materiałów budowlanych, stosowano je też do wytwarzania narzędzi i przedmiotów codziennego użytku. I choć nauczyliśmy się obrabiać inne materiały, jak szkło, stal czy plastik, to drewno wciąż jest jednym z najpowszechniej stosowanych surowców. Co warto o nim wiedzieć?
Początki produkcji elementów drewnianych
Pierwsze konstrukcje z drewna były bardzo proste – były to tak naprawdę gałęzie i kłody poukładane w stosy i powiązane ze sobą, by stworzyć osłonę przed deszczem czy wiatrem. Były one raczej niestabilne i przypominały bardziej szałasy niż prawdziwe domy. Jednak upór w doskonaleniu technologii sprawił, że wynaleziono coraz lepsze sposoby kształtowania i łączenia tego surowca. Choć najczęściej łączymy drewno za pomocą śrub i gwoździ, do dziś najlepsi cieśle potrafią zbudować dom z belkami łączonymi bez użycia gwoździ. Zapewnia to doskonałą pracę elementów i wbrew pozorom większą wytrzymałość, niż sztywne łączenia z wykorzystaniem kleju lub gwoździ.
Pierwsze meble również nie były wyszukane. Proste kłody, służące jako ławy przez długi czas pełniły funkcję siedzisk. Z czasem jednak rzemiosło rozwinęło się do tego stopnia, że możliwe stało się rzeźbienie i produkcja elementów drewnianych przypominających te stosowane do dziś. Tak wykonane meble przez wiele lat były oznaką wysokiej pozycji społecznej. Nawet dziś, mimo możliwości, jakie daje masowa produkcja, meble z litego drewna potrafią być bardzo drogie – choć jest to ułamek ceny, jaką trzeba było za takie wyposażenie zapłacić jeszcze sto czy dwieście lat temu.
Produkcja elementów drewnianych dziś
Obecnie produkcją elementów drewnianych zajmują się zarówno wielkie fabryki, jak i rzemieślnicy pracujący tradycyjnymi metodami czy niewielkie zakłady stolarskie, takie jak ten: stolmar.co.pl. Najtańsze są oczywiście elementy wyprodukowane masowo. Nie zawsze jednak jest możliwe kupienie gotowych części z drewna w marketach budowlanych – mogą na przykład nie pasować do zabytkowych schodów. Wtedy najlepiej udać się do stolarza, który zajmuje się produkcją elementów drewnianych na zamówienie.